Jobba i Västerås har arbetsmarknaden som arena och strategisk kompetensförsörjning som syfte

Vår vision är att skapa Sveriges bästa lokala arbetsmarknad. Jobba i Västerås är nationell partner i arbetsmarknadsfrågor och driver Västerås bästa medflyttarakademi. Bland våra projekt märks satsningen YOU, Yrkesorientering för unga, Arbetsmarknadskunskap och ECC, Energy Competence Center, där vi är med och positionerar Västerås-regionen som ett världsledande energikompetenscenter. Jobba i Västerås drivs som en ekonomisk förening och har ett 35-tal medlemmar vars anställda utgör knappt halva Västerås arbetsmarknad. Vi har våra lokaler på Badhusgatan, intill Svartån, mitt i Västerås city.

Kontakta oss

Välkommen

Jobba i Västerås
Badhusgatan 6 (IV)
722 15 Västerås

Andreas Lepa

Kommunikatör AMK
070-718 28 85
andreas@jiv.se

Anna Gunstad Bäckman

Ansvarig Ekonomi & Administration
070-739 92 96
anna@jiv.se

Björn Nordén

Verksamhetschef
070-718 18 17
bjorn@jiv.se

Cecilia Kjellander

Kommunikatör AMK
070-425 8113
cecilia.kjellander@jiv.se

Emma Linnman

YOU-samordnare
073-654 58 98
emma@jiv.se

Emma Mossberg

Kommunikatör AMK
073-421 40 93
emma.mossberg@jiv.se

Jenny Gwitén

Kommunikatör AMK
070-798 79 72
jenny.gwiten@jiv.se

Maria Engzell

Projektledare Smart4U
073-623 78 48
maria.engzell@jiv.se

Maria Wretling

YOU-samordnare
070-636 39 39
maria@jiv.se

Martina Lindqvist

YOU-samordnare
070-244 89 04
martina.lindqvist@jiv.se

Samuel Strömgren

Verksamhetsledare ECC & YOU
076-107 49 44
samuel@jiv.se

Sophie Berg

Verksamhetsledare AMK
070-528 63 28
sophie@jiv.se

Ted Radgren

Projektledare Smart Industri
073-509 99 85
ted@jiv.se

Styrelsen i JIV

Styrelseledamöter:
Camilla Törngren, Vidimera (ordförande)
Maria Brithon Brink, ABB
Gunilla Lidgren, Riksbyggens Ekonomicenter
Fredrik Sandin, Adecco
Ylva Wretås, Västerås Stad
Magnus Hemmingsson, Mälarenergi
Mikael Källqvist

 

Ladda ner foldrar

Ladda ner JIV-folder

Ladda ner YOU-folder

Ladda ner AMK-folder

Ladda ner MFA-folder