Vi jobbar för en stark och hållbar arbetsmarknad

Jobba i Västerås har arbetsmarknaden som arena och strategisk kompetensförsörjning som syfte. Vår vision är att skapa Sveriges bästa lokala arbetsmarknad. Jobba i Västerås är nationell partner i arbetsmarknadsfrågor och driver en medflyttarakademi för våra medlemmar och deras medarbetare. Bland våra projekt finns Arbetsmarknadskunskap som idag drivs i närmare 70 kommuner i Sverige, ECC – Energy Competence Center, där vi är med och positionerar Västeråsregionen som ett världsledande energikompetenscenter samt flera samverkansprojekt inom teknik och energi, tåg och järnväg samt hälsa och välfärd. Jobba i Västerås drivs som en ekonomisk förening och har ett 35-tal medlemmar vars anställda utgör knappt halva Västerås arbetsmarknad. Vi har våra lokaler på Badhusgatan, intill Svartån, mitt i Västerås city.

Kontakta oss

Välkommen

Competence
(tidigare Jobba i Västerås)

Badhusgatan 6, 4 tr
722 15 Västerås

Björn Nordén

Verksamhetschef
Competence

070-718 18 17
bjorn@competence.se

David Lekholm Häggberg

Projektledare & Kommunikatör Arbetsmarknadskunskap
073-020 40 00
david@competence.se

Elin Parment

Projektledare & Kommunikatör Arbetsmarknadskunskap
073-023 58 96
elin@competence.se

Felicia Söderstedt

Processledare Arbetsmarknadskunskap Sverige
072-529 93 33
felicia@competence.se

Jenny Gwitén

Processledare Arbetsmarknadskunskap Bransch
070-798 79 72
jenny@competence.se

Kajsa Börjeson

Ekonomiansvarig
Competence

070-684 77 52
kajsa@competence.se

Samuel Strömgren

Verksamhetsledare
Energy Competence Center

076-107 49 44
samuel@competence.se

Sophie Pollak

Utvecklare
Competence

070-528 63 28
sophie@competence.se

Ted Radgren

Verksamhetsledare
Arbetsmarknadskunskap

073-509 99 85
ted@competence.se

Styrelsen i JIV

Styrelseledamöter:
Camilla Törngren, Vidimera (ordförande)
Maria Brithon Brink, ABB
Gunilla Lidgren, Riksbyggens Ekonomicenter
Olle Andersson, Swedbank
Eva Lilja, Västerås Stad
Håkan Gill, Bybrick Interface
Mikael Källqvist, Mimer

 

Läs mer om JIV:s integritetspolicy (GDPR) här >>>

Ladda ner foldrar

Ladda ner JIV-folder

Ladda ner YOU-folder

Ladda ner AMK-folder

Ladda ner MFA-folder