Vi jobbar för en stark och hållbar arbetsmarknad

Jobba i Västerås har arbetsmarknaden som arena och strategisk kompetensförsörjning som syfte. Vår vision är att skapa Sveriges bästa lokala arbetsmarknad. Jobba i Västerås är nationell partner i arbetsmarknadsfrågor och driver en medflyttarakademi för våra medlemmar och deras medarbetare. Bland våra projekt finns Arbetsmarknadskunskap som idag drivs i närmare 70 kommuner i Sverige, ECC – Energy Competence Center, där vi är med och positionerar Västeråsregionen som ett världsledande energikompetenscenter samt flera samverkansprojekt inom teknik och energi, tåg och järnväg samt hälsa och välfärd. Jobba i Västerås drivs som en ekonomisk förening och har ett 35-tal medlemmar vars anställda utgör knappt halva Västerås arbetsmarknad. Vi har våra lokaler på Badhusgatan, intill Svartån, mitt i Västerås city.

Kontakta oss

Välkommen

Jobba i Västerås
Badhusgatan 6 (IV)
722 15 Västerås

Amanda Landré

Projektkoordinator
073-579 22 05
amanda.landre@jiv.se

Andreas Lepa

Kommunikatör AMK
070-718 28 85
andreas@jiv.se

Anna Gunstad Bäckman

Ekonomi & Administration
070-739 92 96
anna@jiv.se

Björn Nordén

Verksamhetschef
070-718 18 17
bjorn@jiv.se

Cecilia Kjellander

Kommunikation & webb
070-425 81 13
cecilia.kjellander@jiv.se

David Lekholm Häggberg

Kommunikatör AMK
073-020 40 00
david.l.h@jiv.se

Elin Parment

Kommunikatör AMK
073-023 58 96
elin.parment@jiv.se

Emma Linnman

Projektledare
(föräldraledig)
emma@jiv.se

Felicia Söderstedt

Kommunikatör AMK
072-529 93 33
felicia.soderstedt@jiv.se

Jenny Gwitén

Kommunikatör AMK
070-798 79 72
jenny.gwiten@jiv.se

Maria Engzell

Projektledare Smart4U
073-623 78 48
maria.engzell@jiv.se

Maria Wretling

Projektledare
070-636 39 39
maria@jiv.se

Samuel Strömgren

Verksamhetsledare ECC
076-107 49 44
samuel@jiv.se

Sophie Berg

Verksamhetsledare AMK
070-528 63 28
sophie@jiv.se

Rasmus Palazzi

Projektledare
076-835 98 00
rasmus.palazzi@jiv.se

Ted Radgren

Projektledare
(föräldraledig)
ted@jiv.se

Styrelsen i JIV

Styrelseledamöter:
Camilla Törngren, Vidimera (ordförande)
Maria Brithon Brink, ABB
Gunilla Lidgren, Riksbyggens Ekonomicenter
Fredrik Sandin, Adecco
Eva Lilja, Västerås Stad
Magnus Hemmingsson, Mälarenergi
Mikael Källqvist, Mimer

Läs mer om JIV:s integritetspolicy (GDPR) här >>>

Ladda ner foldrar

Ladda ner JIV-folder

Ladda ner YOU-folder

Ladda ner AMK-folder

Ladda ner MFA-folder